Co zrobić gdy nie mamy pomysłu na projekt?

Możliwe, że zdarzyło się wam, że mieliście chęć na rozwinięcie w jakiś sposób swoich umiejętności programowania, lecz nie mieliście pomysłu co takiego by napisać. Dzisiaj przedstawię Wam 2 sposoby na poćwiczenie i rozwinięcie swoich umiejętności.

O obu z tych sposobów gdzieś kiedyś wspominałem i to nie raz, lecz dzisiaj się im nieco bardziej przyjrzymy.

 

SPOJ

 

(Sphere Online Judge) jest stroną (także po polsku) gdzie mamy zbiór różnych problemów, które należy rozwiązać poprzez wysłanie kodu, który zostanie skompilowany i oceniony przez serwer. Ta strona jest idealna, jeżeli mamy chwilę wolnego czasu i mamy ochotę porozwiązywać różne zadania, które są podzielone na 3 poziomy trudności, ale ostrzegam że w „łatwych” prooblemy są dość trudne ;)

Serwis posiada również zestaw poradników, które mogą pomóc nam rozwiązać niektóre zadania.

Strona główna | Czym jest SPOJ?

 

GameJam

Jest to wydarzenie, które polega na stworzeniu gry na określony temat, często posiadające dość specyficzne wymagania (np. wolno używać tylko 3 kolorów), aby było ciekawiej gra musi zostać stworzona w określonym czasie (np w ciągu 24h). Podczas gamejam’ów ostatnio powstaje coraz więcej gier, które są rozwijane jeszcze po nich, a gamejam jest traktowany przez twórców jako reklamę swojej gry i sprawdzenie czy będzie się ona podobała szerszej publiczności. GameJam’y to masa gier przede wszystkim indie od polskich twórców chyba najbardziej znaną grą z gamejam’u jest Super Hot (gra powstała na 7 days FPS).

Polecam tworzenie gier na gamejam’y bo dzięki temu robimy sobie darmową reklamę. GameJam’ów jest mnóstwo w zasadzie codziennie jakiś trwa, poniżej podam linki do niektórych z nich (na początku te bardziej popularne).

Global GameJam | Ludum Dare | Compo (kalendarz gamejam’ów) | GameJolt (mniejsze gamejamy) | itch.io (tak jak gamejolt)