Arduino, czyli programowanie w praktyce

Jeżeli chcielibyście wykorzystać programowanie w sposób bardziej „fizyczny”, czyli taki aby wprowadzić interakcję pomiędzy programem i światem zewnętrznym np poprzez stworzenie programu, który będzie automatycznie otwierał drzwi waszego domu gdy znajdziecie się w pobliżu to zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Nie należy traktować tego artykułu jako poradnika, a raczej jako wprowadzenie (pewnie dość powierzchowne) tematu czym jest arduino, ponieważ częściowo zahaczymy tutaj o dość prostą robotykę.

Czym jest arduino? Z Wikipedii możemy przeczytać:

Arduino – platforma programistyczna dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania

Co oznacza mniej więcej, że do mikrokontrolera możemy podłączyć różnego typu elementy i je zaprogramować, tak aby działały w sposób jaki my chcemy. Możemy zrobić chociażby zamek w drzwiach, który w momencie gdy wykryje nasz telefon przez bluetooth otworzy dla za nas drzwi. Poniżej kilka przykładów gotowych projektów:

Możliwości tego urządzenia są w zasadzie ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię, ponieważ istnieje bardzo dużo elementów, które możemy dość tanio dokupić i zmontować.

Potencjał tego mikrokontrolera jest naprawdę spory i pozwala on nam na dość fajne przetestowanie naszych umiejętności, a że nie wymaga on jakiejś ogromnej wiedzy z programowania i elektryki to kolejny plus.

Nie wiem jak wy, ale ja byłem bardzo szczęśliwy gdy mogłem niczym Aiden Pearce „zhackować” i za pomocą telefonu włączyć/wyłączyć światło w pokoju :P

Co muszę zaznaczyć to na początku musicie zainwestować trochę pieniędzy w Arduino (100-180zł), jednak na pewno dostarczycie sobie w ten sposób sporo fun’u.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć o Arduino nieco więcej to zapraszam was do obejrzenia chociażby polskich filmów na YT na ten temat.