Poradnik: Jak używać Google?

Witajcie, w tym wpisie chciałbym się z Wami podzielić „sekretną” wiedzą. Ten wpis należy raczej traktować jako krytykę wobec osób pytających o rzeczy, które są w stanie znaleźć w 5min bez konieczności pytania o to osób na np forach (mam tutaj na myśli głównie nowych użytkowników forum MZ, czy ogólniej: nowicjuszy jeżeli chodzi o użytkowanie komputera, początkujących danego silnika, biblioteki).

Miłej lektury.

google-fix

 

Wymagania


Wymaganie nie są spore, jeżeli czytasz ten wpis to powinieneś mieć już te umiejętności opanowane:

  1. Umiejętność czytania (zazwyczaj bez konieczności zrozumienia, po prostu podążanie za czyimiś instrukcjami).
  2. Umiejętność pisania (na klawiaturze).
  3. W skrajnych przypadkach znajomość języka angielskiego.
  4. W patologicznych sytuacjach wymagane jest czytanie ze zrozumieniem + (w końcu!) trzeba zacząć myśleć.

 

Jak używać Google? – instrukcja krok po kroku


Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo że przed nami dokładnie ten sam problem miało już kilka tysięcy osób (błędy systemu, w programach; problemy ze sprzętem, itd). Dalej: jeżeli dany problem (pytanie, cokolwiek) dotyczy standardowego użytkowania komputera, to najprawdopodobniej istnieją już dziesiątki poradników skierowanych dla osób niemających zbyt dużego doświadczenia w danej dziedzinie, co oznacza że jedynie co musimy zrobić to znaleźć ten poradnik.

Załóżmy, że przy przeglądaniu jakiejś strony (np. szymonsiarkiewicz.pl), po wejściu w jakiś link naszym oczom ukazał się błąd: Error 404. Odkryjmy razem co on oznacza.

 

Krok 1

W pasek adresu wpisujemy: https://www.google.pl/ Po czym klikamy [Enter] lub przycisk zazwyczaj oznaczany symbolem strzałki z podpisem „Idź do…”, „Przejdź do strony o podanym adresie…”, itp.

google1

Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze, to powinniśmy ujrzeć stronę podobną do tej powyżej.

 

Krok 2

Wyszukiwarkę Google można podzielić na 3 główne elementy: 1) Pole, do którego wpisujemy interesującą nas treść; 2) Przycisk „Szukaj w Google”, które wysyła żądanie o zwrócenie wyników (tożsame z kliknięciem [Enter]); 3) Przycisk „Szczęśliwy traf” przekierowujący nas na „losową” stronę z wyników wyszukiwania.

google2

W polu 1) wpisujemy komunikat błędu tj. „Error 404”, po czym zatwierdzamy np klawiszem [Enter]. Teraz powinniśmy widzieć listę wyników zwróconą przez wyszukiwarkę.

 

Krok 3

Klikamy w tytuł linku, który wydaje nam się najbardziej obiecujący (można też szukać liniowo klikając kolejno linki od samej góry, aż do samego dołu).

google3

Ja postanowiłem wybrać link z Wikipedii, skąd np mogłem się dowiedzieć, że jest to kod błędu należący do protokołu HTTP informujący o tym, że jestem w stanie komunikować się z serwerem, ale on nie był w stanie znaleźć żądanego przeze mnie pliku (strony).

W przypadku gdy problem leży po naszej stronie (np. wynika ze złej konfiguracji sprzętu), to na stronie będziemy w stanie znaleźć instrukcje rozwiązania, za którymi należy podążać (np. Jak zmienić tapetę w Win10).

 

Krok 4 (opcjonalny)

Jeżeli mimo wszytko nie znaleźliśmy rozwiązania to proponuję spróbować wyszukać rozwiązanie zmieniając słowa kluczowe na angielskie, jeżeli to nie pomoże, to dopiero wtedy mieszanie osób trzecich do pomocy w szukaniu rozwiązania ma sens i jest uzasadnione.

 

Wskazówki


Podana lista kroków doskonale się sprawdza w przypadku większości problemów związanych z komputerem, wystarczy w jak najprostszy (i najkrótszy) sposób przedstawić swój problem, np zamiast pisać: „Poszukuję komputera, na którym będę mógł grać w Wiedźmina 3”, to samo można wyrazić przez „wiedźmin 3 komputer”.

Jeżeli zależy nam na znalezieniu konkretnej frazy, to można umieścić ją w cudzysłowie (lifehack!), dzięki czemu Google w swoich wynikach uwzględni w pierwszej kolejności te strony, w których pojawił się wzorzec w tej samej postaci.

 

Code ON!