Poradnik: Jak używać Google?

Witajcie, w tym wpisie chciałbym się z Wami podzielić „sekretną” wiedzą. Ten wpis należy raczej traktować jako krytykę wobec osób pytających o rzeczy, które są w stanie znaleźć w 5min bez konieczności pytania o to osób na np forach (mam tutaj na myśli głównie nowych użytkowników forum MZ, czy ogólniej: nowicjuszy jeżeli chodzi o użytkowanie komputera, początkujących danego silnika, biblioteki).

Miłej lektury.

google-fix

 

Wymagania


Wymaganie nie są spore, jeżeli czytasz ten wpis to powinieneś mieć już te umiejętności opanowane:

 1. Umiejętność czytania (zazwyczaj bez konieczności zrozumienia, po prostu podążanie za czyimiś instrukcjami).
 2. Umiejętność pisania (na klawiaturze).
 3. W skrajnych przypadkach znajomość języka angielskiego.
 4. W patologicznych sytuacjach wymagane jest czytanie ze zrozumieniem + (w końcu!) trzeba zacząć myśleć.

 

Jak używać Google? – instrukcja krok po kroku


Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo że przed nami dokładnie ten sam problem miało już kilka tysięcy osób (błędy systemu, w programach; problemy ze sprzętem, itd). Dalej: jeżeli dany problem (pytanie, cokolwiek) dotyczy standardowego użytkowania komputera, to najprawdopodobniej istnieją już dziesiątki poradników skierowanych dla osób niemających zbyt dużego doświadczenia w danej dziedzinie, co oznacza że jedynie co musimy zrobić to znaleźć ten poradnik.

Załóżmy, że przy przeglądaniu jakiejś strony (np. szymonsiarkiewicz.pl), po wejściu w jakiś link naszym oczom ukazał się błąd: Error 404. Odkryjmy razem co on oznacza.

 

Krok 1

W pasek adresu wpisujemy: https://www.google.pl/ Po czym klikamy [Enter] lub przycisk zazwyczaj oznaczany symbolem strzałki z podpisem „Idź do…”, „Przejdź do strony o podanym adresie…”, itp.

google1

Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze, to powinniśmy ujrzeć stronę podobną do tej powyżej.

 

Krok 2

Wyszukiwarkę Google można podzielić na 3 główne elementy: 1) Pole, do którego wpisujemy interesującą nas treść; 2) Przycisk „Szukaj w Google”, które wysyła żądanie o zwrócenie wyników (tożsame z kliknięciem [Enter]); 3) Przycisk „Szczęśliwy traf” przekierowujący nas na „losową” stronę z wyników wyszukiwania.

google2

W polu 1) wpisujemy komunikat błędu tj. „Error 404”, po czym zatwierdzamy np klawiszem [Enter]. Teraz powinniśmy widzieć listę wyników zwróconą przez wyszukiwarkę.

 

Krok 3

Klikamy w tytuł linku, który wydaje nam się najbardziej obiecujący (można też szukać liniowo klikając kolejno linki od samej góry, aż do samego dołu).

google3

Ja postanowiłem wybrać link z Wikipedii, skąd np mogłem się dowiedzieć, że jest to kod błędu należący do protokołu HTTP informujący o tym, że jestem w stanie komunikować się z serwerem, ale on nie był w stanie znaleźć żądanego przeze mnie pliku (strony).

W przypadku gdy problem leży po naszej stronie (np. wynika ze złej konfiguracji sprzętu), to na stronie będziemy w stanie znaleźć instrukcje rozwiązania, za którymi należy podążać (np. Jak zmienić tapetę w Win10).

 

Krok 4 (opcjonalny)

Jeżeli mimo wszytko nie znaleźliśmy rozwiązania to proponuję spróbować wyszukać rozwiązanie zmieniając słowa kluczowe na angielskie, jeżeli to nie pomoże, to dopiero wtedy mieszanie osób trzecich do pomocy w szukaniu rozwiązania ma sens i jest uzasadnione.

 

Wskazówki


Podana lista kroków doskonale się sprawdza w przypadku większości problemów związanych z komputerem, wystarczy w jak najprostszy (i najkrótszy) sposób przedstawić swój problem, np zamiast pisać: „Poszukuję komputera, na którym będę mógł grać w Wiedźmina 3”, to samo można wyrazić przez „wiedźmin 3 komputer”.

Jeżeli zależy nam na znalezieniu konkretnej frazy, to można umieścić ją w cudzysłowie (lifehack!), dzięki czemu Google w swoich wynikach uwzględni w pierwszej kolejności te strony, w których pojawił się wzorzec w tej samej postaci.

 

Code ON!


 • Adam Pajkert

  Taki trochę prześmiewczy wpis, moim zdaniem nie pasuje on do bloga oraz nic nie wnosi. Wiemy że ostatnio nie masz dużo czasu, ale to nie powód by wrzucać na bloga taki crap.

  • Bo ten wpis ma wyśmiewać pewny rodzaj zachowań, jest to pseudo-poradnik (nie pojawił się w kategorii poradników, lecz artykułów).
   Btw nie wszystkie moje wpisy coś wnoszą, około połowa jest o głupotach typu moje przemyślenia na dany temat, ten wpis pokazuje moje stanowisko względem osób pytających o rzeczy oczywiste na forach, uznałem że taka forma jest lepsza niż krytykowanie osób wprost i narzekanie.
   Rozumiem, że nie każdemu może się podobać, ale ja nie nazwałbym go crap’em (chociaż rozumiem i akceptuję twoją opinię, negatywne i wnoszące coś opinie bardzo się ceni)

   Pozdrawiam

  • jpacanowski

   Zdziwiłbyś się jak być wszedł na pewne forum…

 • Morfi147

  Moim zdaniem bardzo dobry wpis. Inteligentna odpowiedź na ludzką głupotę:)

 • A co, jeżeli ktoś wpisze google.pl i wyłączy twoją stronę? Założy kolejny temat „Wyłączyłem poradnik, jak korzystać z google, jak go włączyć, pomocy” :>

 • jpacanowski

  Z pewnością wiele osób na pewnym forum czeka już na część drugą…