Studia na Politechnice Wrocławskiej

Chyba najczęściej poruszany temat w wiadomościach prywatnych.

Wstęp


Już od samego początku mojej blogowej działalności otrzymuję od Was pytania dotyczące studiów, a konkretniej studiowania na Politechnice Wrocławskiej (serio! pierwsze pytanie sięga czasów gdy jeszcze nie studiowałem, lecz byłem przyjęty i za pamięci wpisałem sobie na stronie [O mnie]: „Student Politechniki Wrocławskiej”).

Pytania zazwyczaj się powtarzają i dostaję je w miarę regularnych odstępach czasu. Jako ciekawostkę dodam, że początkowo ten wpis miał powstać dawno temu, ale stwierdziłem że raptem po pierwszym roku studiów nie ma sensu.

Całość będzie przeprowadzona w formie Q&A, w sporej mierze pytania będą pochodziły z tych już zadanych, kolejność jest raczej losowa. Jeżeli macie jakieś inne pytania to zapraszam do systemu komentarzy, gdzie postaram się na nie odpowiedzieć (i dodać do tego wpisu).

 

Ja i PWr – informacje wstępne


Ja i PWr – co studiuję?

Od 2014 roku studiuję (dziennie) Informatykę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (W11), oprócz tego Informatyka jest także na wydziałach: Elektroniki oraz Informatyki i Zarządzania (jest jeszcze Teleinformatyka oraz Informatyka w języku angielskim [1]). Każda z nich różni się programem i skupia się na innych dziedzinach, np. jeżeli chcielibyście skupić się na czystym kodzeniu i zostać maszyną do pisania kodu to dla Was jest W8, z kolei jeżeli bardziej interesuje Was mistyczna sztuka algorytmów i/lub kryptografii to zapraszam – do nas – na W11 (W11 rządzi!) /* w tym miejscu przez autora przemawia „lokalny patriotyzm” i oczywiście nie ma nic przeciwko studiowaniu na IZ gdzie część rzeczy jest poprowadzona dogłębniej niż na W11 */.

 

Ja i PWr – dlaczego Wrocław, dlaczego Politechnika?

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć podając przemawiające argumenty: od zawsze chciałem studiować we Wrocławiu, a nie stoi za tym, absolutnie żaden sensowny argument. Także moja odpowiedź na oba „dlaczego” to: bo tak :)

 

Studia na PWr – FAQ


Czy trudno jest się dostać na PWr?

Zależy. Całość jest mocno zależna od tego na którą Informatykę chcecie się dostać, a także od tego ilu jest chętnych. Po dokładne (i aktualne) informacje zapraszam na [stronę rekrutacji PWr].

Dodam, że w przypadku mojego rocznika moim zdaniem nie było trudno, jak jest w pozostałych przypadkach? Nie mam pojęcia, za to mogę powiedzieć że Informatyka na W11 jest najbardziej wymagająca (przynajmniej tak jest na obecną chwilę, tj. drugi rok studiów: mamy dużo bardziej ambitne i ciekawe projekty).

 

Czy aby dostać się na Informatykę to muszę pisać fizykę na maturze?

Nie, a przynajmniej tak jest na obecną chwilę, np. na [PPT] gdzie wynik matury z fizyki jest zamienny z informatyką. Polecam przejrzeć jak jest na pozostałych Informatykach, ale powinno być podobnie.

 

Czy pierwszy rok jest ciężki? (spory skok wiedzy w stosunku do liceum)

Jeżeli chodzi o pierwszy rok to jest on opakowany kursami ogólnouczelnianymi (taka ciekawa uwaga: na studiach istnieje sporo zamienników w stosunku do wyrażeń z np liceum, które brzmią znacznie poważniej: i tak „kurs” można zamienić na „przedmiot” z liceum, „kolokwium” na „sprawdzian”, etc). Uściślając: jest sporo matmy (algebry, analizy) i jeżeli chodzi o skok wiedzy to był spory (uwaga: ja należę do rocznika, który nie miał na rozszerzonej matmie pochodnych, więc mam nieco inny program na studiach); w skrócie: cała matma licealna to było nic w porównaniu do tego czego człowiek się uczył podczas jednego semestru.

Na pierwszym roku studiów jest dość mało kursów typowo informatycznych, dopiero w kolejnych latach robi się ciekawiej (dochodzą np. kursy wybieralne).

 

Czy na studiach nauczą mnie programować?

Nie, sam się nauczysz o ile chcesz na nich pozostać. Chciałbym tutaj zaznaczyć dość wyraźnie pewną zależność: na studiach nic nie musisz, żaden prowadzący nie będzie za tobą biegał (jak w liceum) jeżeli np. czegoś nie oddasz, tutaj uczysz się tylko dla siebie.

Wracając do pytania: na pierwszym roku (na W11) będziesz prawdopodobnie używać 3 języków: C (standard C99) na pierwszym semestrze, C++ i Java na drugim (Java to też 3 semestr, jednak można się dogadać i pisać w C#, na kolejnych semestrach języki zazwyczaj są dowolne) i zalecam wcześniejszą samodzielną naukę, bo jak wspominałem nauka i tak jest samodzielna, wykładowca jedynie wspomina o pewnych funkcjonalnościach i na tym się kończy jego rola (nieco uogólniam, ale jest sporo samokształcenia).

 

Jakich kursów mogę się spodziewać na studiach?

Polecam zajrzeć na programy studiów dla konkretnych kierunków (zazwyczaj dostępne są z poziomu strony wydziału: Studenci -> Program Studiów, np. na [W11]). Początek studiów (ogólnie informatyk) to zazwyczaj jakiś język programowania (podstawy), później obiektówka, wzorce projektowe, system kontroli wersji.

 

Jak dużo jest czasu na realizowanie własnych projektów?

(Znowu) to zależy od tego na jakiej Informatyce jesteś, jak dużą wiedzę posiadasz (czyli jak długo musisz siedzieć nad normalnymi kursami) oraz czy uda ci się połączyć swój projekt z kursem, jeżeli wcześniej robiłeś coś co jest mocno związane z konkretnym kursem, albo jesteś w trakcie takiego projektu, to możliwe że uda ci się zaliczyć kurs samym projektem (uwaga: raczej nie licz na to na pierwszym roku) np. jeżeli wybierasz się na Grafikę Komputerową, a jesteś w trakcie pisania silnika do gier i uda ci się go dokończyć w tym samym semestrze (lub zrobić coś ciekawego) to możesz pójść do prowadzącego, przedstawić projekt i może ci się uda.

 

Jak oceniasz prowadzących zajęcia?

Niebezpieczne pytanie ;) Moim zdaniem (i tutaj nic nie oszukuję) W11 ma najlepszych prowadzących, tzn. najbardziej „ludzkich” i mających prawdziwą, praktyczną(!) wiedzę, w dodatku zazwyczaj potrafiących przekazać wiedzę w ciekawy sposób. Najbardziej zdarza mi się narzekać na „zewnętrznych” prowadzących (spoza katedry informatyki), ale nie mogę powiedzieć, że wszyscy „nie-informatycy” są źli, po prostu większość.

Z resztą (na W11) mamy prawdziwe legendy, m.in prof. Jacka Cichonia (Arcymistrz Wszystkiego), prof. Mirosława Kutyłowskiego (Mistrz Crypto & Security), czy „Drużynę Pierścienia”.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że na tym samym kierunku i wydziale studiował Gynvael Coldwind autor „Zrozumieć Programowanie”[2].

 

Czy polecasz studia na PWr?

Oczywiście (tutaj aż prosi się tekst: „Polecam – Szymon Siarkiewicz”).

 

Przydatne linki


Warto kliknąć i sprawdzić:

 1. [Kierunek informatyka na rekrutacji]
 2. [Gynvael Coldwind]
 3. [Strona wydziału WPPT]
 4. [Strona rekrutacji]
 5. [Informacje o studiach na WPPT]

 

Jeżeli macie jakieś uwagi, pytania lub po prostu chcielibyście podzielić się swoją opinią to ponownie zapraszam do komentarzy. Do zobaczenia na PWr!

Code ON!


 • Crax

  „Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (W11), oprócz tego Informatyka jest także na wydziałach: Elektroniki oraz Informatyki i Zarządzania (jest jeszcze Teleinformatyka oraz Informatyka w języku angielskim [1]).”

  Mi osobiście odpowiada Politechnika Krakowska, tak po prostu o, lubię Krk.
  W przyszłości chciałbym wybrać jeden z kierunków Informatyki.
  Mam do wyboru takie wydziały i kierunki:
  – Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki
  Informatyka stosowana

  – Informatyka Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
  Informatyka – bez specjalności

  – Informatyka Wydział Mechaniczny
  informatyka stosowana
  (wykreśliłem kierunki takie jak, Grafika, inżyniera obliczeniowa, Teleinformatyka…)

  Interesuje się pisaniem gier, stron www, aplikacji różnego rodzaju…
  Który z tych kierunków i wydziałów byś mi polecił? I czym one się różnią?

  • Nie jestem w stanie ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, nie orientuję się dobrze co dokładnie jest eobione na Informatykach u mnie na PWr, a co dopiero na innych uczelniach (szczególnie, że uczelni Krakowskich nigdy nie brałem pod uwagę, bo ja dla odmiany nie jestem fanem tego miasta – bez urazy).

   Mogę ci z góry powiedzieć, że na gamedev raczej nie masz co liczyć (mało uczelni ma kierunki nastawione pod gamedev), chyba że na kołach naukowych; co do reszty to strzelam, że najbliżej twoim zainteresowaniom będzie wydział WIEiK, ale czy tak jest na pewno to musisz dowiedzieć się sam (popytać studentów tych konkretnych informatyk, poczytać program studiów, itd).

   Nie mogę też polecić ci żadnego z tych kierunków, bo do momentu zadania przez ciebie pytania nie miałem pojęcia o ich istnieniu i żeby jakoś sensownie odpowiedzieć to sam bym musiał zrobić research, który równie możesz sam zrobić.

   • Crax

    Dzięki wielkie…

    Szczerze z góry nie spodziewałem się że jakoś szczególni mi pomożesz, ale śledzę twój blog od jakiegoś czasu – a pytałem już różne osoby o zdanie na ten tema – i postanowiłem zapytać także ciebie ;)

    Jeszcze raz wielkie dzięki.

 • Crax

  Dzięki wielkie…

  Szczerze z góry nie spodziewałem się że jakoś szczególni mi pomożesz, ale śledzę twój blog od jakiegoś czasu – a pytałem już różne osoby o zdanie na ten tema – i postanowiłem zapytać także ciebie ;)

  Jeszcze raz wielkie dzięki :)

 • Michał

  Cześć a ja mam pytanie odnośnie rekrutacji ponieważ w terminarzu na 29 i 30 czerwiec są rozpisane jakieś egzaminy z matematyki i fizyki dla osób uprawnionych. Jednak może nie potrafię tego znaleźć ale kto jest tą osobą uprawnioną ?

  Co do samego kierunku to własnie zastanawiałem się na wydziałem który wybrać i raczej własnie wybiorę Informatyki i Zarządzania głównie własnie ze względu na to że bardziej ciągnie mnie do typowego klepania kodu niż zabawy z algorytmiką.

  • Pewnie osoby, które mają specjalne pozwolenie na pisanie tych egzaminów później, albo aby dostać się na wydział muszą przejść dodatkowy egzamin, ale mówiąc szczerze nie mam pojęcia – jeżeli jest ci to naprawdę potrzebne to zapytaj się na fb rekrutacji PWr ( https://www.facebook.com/RekrutacjaPWr ).

   Hmm, IZ… (i tak wszyscy wiedzą, że to W11 rządzi! :P ), ale spoko – klepacze kodu też muszą istnieć

  • Kukos

   Teraz jest moda na klepaczy kodu, więc jeśli Cię do tego ciągnie to jak najbardziej IZ jest dla Ciebie, ja nigdy nie zrozumiem jak można przekładać „fajną” animację buttona nad szybkością programu, ale no cóż jeśli zadowala Cię to że programy dają poprawy wynik w skończonym czasie ( def poprawności algorytmu ) i nie słyszysz głosów w podświadomości (” do it better „) to odradzam PPT, bo tam uczą walczyć o każdą piko sekundę.