Studia na Politechnice Wrocławskiej

Chyba najczęściej poruszany temat w wiadomościach prywatnych.

Wstęp


Już od samego początku mojej blogowej działalności otrzymuję od Was pytania dotyczące studiów, a konkretniej studiowania na Politechnice Wrocławskiej (serio! pierwsze pytanie sięga czasów gdy jeszcze nie studiowałem, lecz byłem przyjęty i za pamięci wpisałem sobie na stronie [O mnie]: „Student Politechniki Wrocławskiej”).

Pytania zazwyczaj się powtarzają i dostaję je w miarę regularnych odstępach czasu. Jako ciekawostkę dodam, że początkowo ten wpis miał powstać dawno temu, ale stwierdziłem że raptem po pierwszym roku studiów nie ma sensu.

Całość będzie przeprowadzona w formie Q&A, w sporej mierze pytania będą pochodziły z tych już zadanych, kolejność jest raczej losowa. Jeżeli macie jakieś inne pytania to zapraszam do systemu komentarzy, gdzie postaram się na nie odpowiedzieć (i dodać do tego wpisu).

 

Ja i PWr – informacje wstępne


Ja i PWr – co studiuję?

Od 2014 roku studiuję (dziennie) Informatykę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (W11), oprócz tego Informatyka jest także na wydziałach: Elektroniki oraz Informatyki i Zarządzania (jest jeszcze Teleinformatyka oraz Informatyka w języku angielskim [1]). Każda z nich różni się programem i skupia się na innych dziedzinach, np. jeżeli chcielibyście skupić się na czystym kodzeniu i zostać maszyną do pisania kodu to dla Was jest W8, z kolei jeżeli bardziej interesuje Was mistyczna sztuka algorytmów i/lub kryptografii to zapraszam – do nas – na W11 (W11 rządzi!) /* w tym miejscu przez autora przemawia „lokalny patriotyzm” i oczywiście nie ma nic przeciwko studiowaniu na IZ gdzie część rzeczy jest poprowadzona dogłębniej niż na W11 */.

 

Ja i PWr – dlaczego Wrocław, dlaczego Politechnika?

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć podając przemawiające argumenty: od zawsze chciałem studiować we Wrocławiu, a nie stoi za tym, absolutnie żaden sensowny argument. Także moja odpowiedź na oba „dlaczego” to: bo tak :)

 

Studia na PWr – FAQ


Czy trudno jest się dostać na PWr?

Zależy. Całość jest mocno zależna od tego na którą Informatykę chcecie się dostać, a także od tego ilu jest chętnych. Po dokładne (i aktualne) informacje zapraszam na [stronę rekrutacji PWr].

Dodam, że w przypadku mojego rocznika moim zdaniem nie było trudno, jak jest w pozostałych przypadkach? Nie mam pojęcia, za to mogę powiedzieć że Informatyka na W11 jest najbardziej wymagająca (przynajmniej tak jest na obecną chwilę, tj. drugi rok studiów: mamy dużo bardziej ambitne i ciekawe projekty).

 

Czy aby dostać się na Informatykę to muszę pisać fizykę na maturze?

Nie, a przynajmniej tak jest na obecną chwilę, np. na [PPT] gdzie wynik matury z fizyki jest zamienny z informatyką. Polecam przejrzeć jak jest na pozostałych Informatykach, ale powinno być podobnie.

 

Czy pierwszy rok jest ciężki? (spory skok wiedzy w stosunku do liceum)

Jeżeli chodzi o pierwszy rok to jest on opakowany kursami ogólnouczelnianymi (taka ciekawa uwaga: na studiach istnieje sporo zamienników w stosunku do wyrażeń z np liceum, które brzmią znacznie poważniej: i tak „kurs” można zamienić na „przedmiot” z liceum, „kolokwium” na „sprawdzian”, etc). Uściślając: jest sporo matmy (algebry, analizy) i jeżeli chodzi o skok wiedzy to był spory (uwaga: ja należę do rocznika, który nie miał na rozszerzonej matmie pochodnych, więc mam nieco inny program na studiach); w skrócie: cała matma licealna to było nic w porównaniu do tego czego człowiek się uczył podczas jednego semestru.

Na pierwszym roku studiów jest dość mało kursów typowo informatycznych, dopiero w kolejnych latach robi się ciekawiej (dochodzą np. kursy wybieralne).

 

Czy na studiach nauczą mnie programować?

Nie, sam się nauczysz o ile chcesz na nich pozostać. Chciałbym tutaj zaznaczyć dość wyraźnie pewną zależność: na studiach nic nie musisz, żaden prowadzący nie będzie za tobą biegał (jak w liceum) jeżeli np. czegoś nie oddasz, tutaj uczysz się tylko dla siebie.

Wracając do pytania: na pierwszym roku (na W11) będziesz prawdopodobnie używać 3 języków: C (standard C99) na pierwszym semestrze, C++ i Java na drugim (Java to też 3 semestr, jednak można się dogadać i pisać w C#, na kolejnych semestrach języki zazwyczaj są dowolne) i zalecam wcześniejszą samodzielną naukę, bo jak wspominałem nauka i tak jest samodzielna, wykładowca jedynie wspomina o pewnych funkcjonalnościach i na tym się kończy jego rola (nieco uogólniam, ale jest sporo samokształcenia).

 

Jakich kursów mogę się spodziewać na studiach?

Polecam zajrzeć na programy studiów dla konkretnych kierunków (zazwyczaj dostępne są z poziomu strony wydziału: Studenci -> Program Studiów, np. na [W11]). Początek studiów (ogólnie informatyk) to zazwyczaj jakiś język programowania (podstawy), później obiektówka, wzorce projektowe, system kontroli wersji.

 

Jak dużo jest czasu na realizowanie własnych projektów?

(Znowu) to zależy od tego na jakiej Informatyce jesteś, jak dużą wiedzę posiadasz (czyli jak długo musisz siedzieć nad normalnymi kursami) oraz czy uda ci się połączyć swój projekt z kursem, jeżeli wcześniej robiłeś coś co jest mocno związane z konkretnym kursem, albo jesteś w trakcie takiego projektu, to możliwe że uda ci się zaliczyć kurs samym projektem (uwaga: raczej nie licz na to na pierwszym roku) np. jeżeli wybierasz się na Grafikę Komputerową, a jesteś w trakcie pisania silnika do gier i uda ci się go dokończyć w tym samym semestrze (lub zrobić coś ciekawego) to możesz pójść do prowadzącego, przedstawić projekt i może ci się uda.

 

Jak oceniasz prowadzących zajęcia?

Niebezpieczne pytanie ;) Moim zdaniem (i tutaj nic nie oszukuję) W11 ma najlepszych prowadzących, tzn. najbardziej „ludzkich” i mających prawdziwą, praktyczną(!) wiedzę, w dodatku zazwyczaj potrafiących przekazać wiedzę w ciekawy sposób. Najbardziej zdarza mi się narzekać na „zewnętrznych” prowadzących (spoza katedry informatyki), ale nie mogę powiedzieć, że wszyscy „nie-informatycy” są źli, po prostu większość.

Z resztą (na W11) mamy prawdziwe legendy, m.in prof. Jacka Cichonia (Arcymistrz Wszystkiego), prof. Mirosława Kutyłowskiego (Mistrz Crypto & Security), czy „Drużynę Pierścienia”.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że na tym samym kierunku i wydziale studiował Gynvael Coldwind autor „Zrozumieć Programowanie”[2].

 

Czy polecasz studia na PWr?

Oczywiście (tutaj aż prosi się tekst: „Polecam – Szymon Siarkiewicz”).

 

Przydatne linki


Warto kliknąć i sprawdzić:

  1. [Kierunek informatyka na rekrutacji]
  2. [Gynvael Coldwind]
  3. [Strona wydziału WPPT]
  4. [Strona rekrutacji]
  5. [Informacje o studiach na WPPT]

 

Jeżeli macie jakieś uwagi, pytania lub po prostu chcielibyście podzielić się swoją opinią to ponownie zapraszam do komentarzy. Do zobaczenia na PWr!

Code ON!