Liczba 3

Nie radzę czytać tego wpisu, chyba że komuś mocno się nudzi.

Tradycyjne ostrzeżenie: nie bez powodu ten wpis został umieszczony w kategorii „Poetycznie”, równie dobrze mógłbym go umieścić w dziale „banialuki”, „rzeczy niestworzone”, „rozmyślania studentów PPT’u w chwilach wolnych od nauki” (o ile takie działy bym utworzył). Także nie oczekujcie w tym wpisie przebłysków nagłego olśnienia, pościgów czy wybuchów.

Będę z wami szczery: z tego wpisu nie dowiecie się absolutnie niczego ciekawego. Zostaliście ostrzeżeni.

 

Czym jest 3?


Trzy jest liczbą naturalną występującą zaraz po 2 i przed liczbą 4 (niesamowite!), jest także pierwszą nieparzystą liczbą pierwszą (niezbyt udane sformułowanie) oraz drugą ogółem (wciąż żyjemy w świecie liczb naturalnych). W zapisie rzymskim składa się z trzech(!) znaków: I (III).

 

3 wokół nas


Jeżeli ktoś jeszcze został po tym dziwnym wprowadzeniu, bo dopiero teraz wkraczamy w meandry związane z fenomenem tej liczby.

Nie da się ukryć: my jako ludzie mamy na punkcie tej liczby jakieś dziwne skrzywienie, bo pojawia się dość często: 3 wymiary, 3 szanse („do trzech razy sztuka”), 3 symbole władzy (trójkąt składa się z uwaga trzech boków: illuminati confirmed!).

Nie wiedzieć czemu ta liczba jest pewnym dopełnieniem (do trzech razy sztuka), a zazwyczaj gdy coś robimy coś powtarzalnego to chcemy aby ilość powtórzeń była „okrągła” (dopełniamy liczby do 5,10,…), a mimo wszystko używamy tej trójki (dalej już nigdy nie dopełniamy ilości powtórzeń do wielokrotności trójki, zawsze jest to wielokrotność 5, w skrajnych przypadkach potęgi 2).

Liczbę 3 możemy znaleźć także w informatyce, do określenia koloru określa się systemu RGB (Red, Green, Blue).

Do niedawna krążyły legendy o nieznajomości liczby 3 przez Gabe’a Newell’a (nie chcę wchodzić w szczegóły o co chodziło, kto wie ten wie). Znowu, ze wszystkich możliwych cyfr była wyróżniona liczba 3.

Idąc dalej, trzy jest ulubioną liczbą studentów, co ciekawe to istnieje ładne twierdzenie dotyczące tej liczby (zostało wymyślone przez trzech studentów, a tak przynajmniej głoszą legendy):

Dla dowolnej liczby A należącej do zbioru liczb zespolonych, istnieje taka liczba zespolona B, że istnieje taka relacja ~ (działanie), że:

a~b = 3

 

O tym, że ta liczba jest magiczna i wykorzystywana także w muzyce pokazuje fenomenalnie poniższy materiał (jeżeli chcecie pominąć nudniejszy fragment to radzę przeskoczyć do 1:24).

 

Podsumowanie


Niewątpliwie możemy znaleźć więcej ciekawych faktów czy dziwnych związków z tą liczbą (ten wpis składa się z 3 rozdziałów, przypadek?), na koniec mam dla Was film pokazujący, że cyfra 3 powtarza się w prawie wszystkich liczbach całkowitych.

Code ON!