Gdy standardowy c++ to za mało (boost)

Czas rozbudować ce-plus-plusa!

Możliwe, że zacząłeś już odczuwać, że zwykły c++ nie udostępnia ci zbyt zaawansowanych funkcji, które teoretycznie powinny się w nim znaleźć, albo jeżeli szukasz zestawu bibliotek, które ci dadzą naprawdę spore możliwości (dodadzą wręcz kosmos nowych możliwości) to zapraszam do przeczytania tego artykułu, bo właśnie tutaj opowiemy sobie o bibliotekach boost.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ten artykuł nie jest poradnikiem, jest to po prostu pokazanie, że coś takiego jak boost istnieje i warto się tym zainteresować.

Czym jest, czy też co dodaje boost? Na to pytanie chyba jest prościej odpowiedzieć, adekwatnie do pytania: „czego nie dodaje”, bo rzeczy, które dodaje jest naprawdę sporo. Część z elementów tej biblioteki już uległa standaryzacji, a kolejnych już możemy się spodziewać w C++17.

Zastosowanie tej biblioteki (a raczej zestawu) jest naprawdę spore, wystarczy spojrzeć na listę bibliotek, aby uświadomić sobie ogrom potencjalnych możliwości, wszystko jest zrobione w jak najbardziej wydajny sposób, a to dlatego, że te biblioteki są tworzone tak aby mogły stać się integralną częścią c++.

Mamy tutaj różnego typu implementacje struktur (kontenerów) danych (np. grafy), różnego typu udogodnienia (jak np foreach) po funkcje typowo matematyczne, czy bardziej zaawansowane biblioteki, np do sieci.

Jedyny sposób aby zrozumieć piękno tej biblioteki to należy samemu ją sprawdzić („raptem” 120mb), możliwe że kiedyś jakieś przykłady użycia pojawią się u mnie na blogu.

Code ON!