Monitor dla programisty – Eizo EV2336W

Moje subiektywne wrażenia.

Mniej więcej miesiąc temu postanowiłem sobie zakupić monitor, który będzie mi głównie służył do programowania, pracy na tekście, czy też moich skromnych zabaw z grafiką 2D i po przeczytaniu kilku recenzji, czy opinii zdecydowałem się na produkt wcześniej nieznanej mi marki Eizo: EV2336WFS3 (gdzie ostatnie 3 znaki to rodzaj podmodelu monitora, który decyduje z tego co się dowiedziałem o sposobie wykonania podstawki do monitora).

eizo

Po miesiącu użytkowania chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z użytkowania tego monitora.

Monitor daje naprawdę pokaźnych rozmiarów obszar roboczy (23″). Całość daje wrażenie solidnie wykonanego jednocześnie przy zachowaniu prostego, ale i nowoczesnego wyglądu.

Monitor możemy bezproblemowo powiesić na ścianie, obracać pod różnymi kątami (możemy także obrócić go „na bok”), a obraz jest równie dobrze widoczny pod dowolnym kątem patrzenia. Jedynie do czego można się przyczepić z „kwestii zewnętrznych” monitora to przyciski, które mogłyby być podświetlane, ale z drugiej strony używa ich się jedynie w celu pierwszej konfiguracji więc nie jest to jakoś mocno denerwujące.

To co mi najbardziej przypadło do gustu to chyba automatyczne dostosowywanie się jasności ekranu do oświetlenia w pomieszczeniu, chociaż w dni kiedy co chwila słońce zostaje zasłaniane przez chmury to monitor nieco wariuje przy próbach dostosowania jasności ekranu do ciągle zmieniającego się natężenia światła w pokoju.

Co warto zaznaczyć monitor faktycznie można dość mocno przyciemnić, a dodatkowe uruchomienie trybu Paper sprawia, że ilość szkodliwego światła dla oka jest naprawdę minimalna. Tryb Paper faktycznie mniej męczy oczy, ale przez pierwsze 10min użytkowania (tu mam na myśli faktycznie pierwsze, a nie każde uruchomienie tego trybu) wymaga przyzwyczajenia się do faktu, że monitor automatycznie zmienia lekko sposób wyświetlania kolorów i są pożółcone (biały kolor jest podobny do kartek papieru w książkach).

DSC_0041

Obraz jest wyświetlany w sposób płynny, a jego opóźnienie to zaledwie 6ms, więc bez żadnego problemu można na tym monitorze także pograć, czy obejrzeć film bez efektu migotania czy widocznego odświeżania obrazu.

Elementem, który był zachwalany, ale w sumie jest mało praktyczny to „czujnik obecności” czyli de facto prosty czujnik ruchu i w moim przypadku zdarzało mu się bardzo często nie wykrywać mojej obecności, z racji że zazwyczaj pracuję w prawie całkowitym bezruchu.

eizocontroller

Oczywiście twórcy dołączyli z monitorem własne oprogramowanie, dzięki któremu możemy łatwo ustawić tryb pracy (Normalny, Paper, RGB lub własny), a także możemy przypisać odpowiedni tryb do dowolnego programu, dzięki czemu w razie aktywowania jakiegoś programu automatycznie zmieni tryb pracy.

Podsumowując, moim zdaniem monitor jest warty uwagi i jakość zdecydowania jest warta ceny za monitor (~1400zł).

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej o tym monitorze to zapraszam tutaj.

[i tak, zdjęcia były robione długopisem (; ]

Code ON!