Podsumowanie miesiąca #12

Podsumowanie miesiąca + podsumowanie roku + plany na nowy rok.

Podsumowanie miesiąca


Jeżeli grudzień minął u Was dość leniwie i mieliście nadzieje na to, że będziecie mogli poczytać o czymś ciekawym na moim blogu to raczej się zawiedliście, bo ja grudzień traktowałem w dużej mierze jako czas na studia + chwilę wypoczynku.

Na blogu mogliście poczytać głównie o sprzęcie: klawiaturze i czytniku ebook’ów, jeżeli ich nie czytaliście to zachęcam.

Z mniej widocznych zmian to powróciło moje portfolio (jeżeli kogoś to interesuje), zmieniła się także polityka udostępnianych przeze mnie utworów (zmieniły się licencje na bardziej open source), dokładnie poczytać możecie o tym w FAQ, tutaj powiem jedynie że kod z wpisów udostępniany jest domyślnie pod licencją BSD-3.

Uznałem, że czas uznać Piszemy grę w SFML’u za przestarzały (szczegóły w linku), w jego miejscu (niekoniecznie na tym blogu) pojawi się nowy lepszy poradnik, ale o tym później.

Dalej, zmieniły się także zasady kontaktowania ze mną przez maila, od teraz jest raczej od spraw ‚biznesowych’, niż od pytań typu „jak napisać kod”, o ile Wasze problemy są nieraz bardzo fajne i szukanie idei rozwiązania sprawia mi wielką frajdę (serio, wasza strata), ale klepanie kodu już nie, więc możecie się spodziewać najwyżej pseudo-kodu w odpowiedzi (a to nie zawsze).

 

Podsumowanie roku


Koniec roku 2016 więc czas na mały przegląd.

Rok temu (link) dzieliłem się z Wami krótką historią powstania bloga, a także statystykami to kontynuujmy tradycję.

Rok temu cieszyłem się jak głupi z 23 389 wejść na bloga, dzisiaj jest ich dokładnie 201 089 :D Dalej rekordy popularności bije SFML, z nieco nowszych rzeczy to zacząłem się też dzięki innym serwisom (blog robi się dość dobrze rozpoznawalny w niektórych kręgach). Daruję sobie pokazywaniem statystyk jak ja je widzę i zostawię Was z raportem od WordPress’a, który może nawet lepiej podsumowuje statystyki niż ja.

Oczywiście dzięki Wszystkim, którzy czytają mojego wypociny. Szczególnie tym, którzy w jakiś sposób się udzielają (wspierają, krytykują, udostępniają bloga).

 

Plany na nowy rok


Może pamiętacie, ale zdaje się że w którymś przeglądzie pisałem o możliwym zakończeniu działalności blogowania. Teraz mogę potwierdzić na pewno, że nie kończę blogować. Ale zmieni się trochę sposób i same treści, które tu będą trafiać.

Otóż, może część ludzi śledzących mnie na twitterze, może część innych kojarzy, że pracuję nad „ściśle tajnym” projektem związanym z game-devem. Właśnie teraz go oficjalnie zapowiadam i jego premiera będzie w Lutym 2016 (prawdopodobnie w jego połowie, ale ustawmy deadline na koniec lutego), wszystko co i jak dokładnie ogłoszę jeszcze w swoim czasie, dodam jeszcze że jakieś zajawki będą pojawiały się tylko i wyłącznie na moim Twitterze (jeżeli ktoś jest ciekawy, to jakieś informacje są porozsiewane u mnie na blogu). Dodam jeszcze, że projekt jest w grupie, więc nie powinien się posypać.

Wracając do formy tego bloga, to tutaj będą trafiały głównie wpisy o kryptografii, bezpieczeństwie (może nawet rozwinę kurs Qt) i ogólnie o wszystkim co nie jest do końca związane z game-devem (niektóre rzeczy będą się pojawiały, ale to bardziej czysto teoretyczne, które w takiej postaci są niekoniecznie związane z tym tematem).

Raczej główna zawartość tego bloga skupi się na algorytmach, teoriach matematycznych i artykułach o niczym (nie wykluczam jakichś implementacji, ale chyba łapiecie o co mi chodzi).

W tym wpisie wcześniej wspominałem o powstającym nowym kursie, który ma zastąpić Piszemy grę w SFMLu, z tego co Wam mogę na ten moment zdradzić, to to że napisałem już z 2-3 lekcje, które są moim zdaniem na dużo wyższym poziomie a sam kurs jest faktycznie dla początkujących.

Jeszcze raz dzięki za kolejny miesiąc (rok) i do przeczytania w kolejnym

Code ON!