Podsumowanie miesiąca #3

Na dzień 1 kwietnia 2015 roku.

Kolejny miesiąc za nami, a więc najwyższy czas na kolejne podsumowanie miesiąca, co się wydarzyło ciekawego w tym miesiącu? Co wydarzy się w kwietniu? Zapraszam do lektury.

 

Skrót marca


W marcu rozpoczęliśmy sobie kolejną serię poradników, w której uczymy się jak napisać grę RPG z użyciem SFML (Piszemy grę RPG). Co ciekawe ten wpis zdążył już się przebić na top wyświetlanych postów co mnie niesamowicie cieszy i co jednocześnie pokazuje, że brakuje poradników tego typu po „Polskiej stronie Internetu”.

Powstało także kilka nowych części kursu QT, który także cieszy się całkiem sporą popularnością, blog naliczył się 50k wyświetleń, a także zmieniliśmy termin IRC z soboty na niedzielę na godzinę 20:00 (co chyba też ulegnie zmianie, przynajmniej godzina).

Co ciekawe znowu został pobity rekord ilości wejść na bloga w ciągu dnia – 626 wyświetleń. tego dnia weszło 88 osób, czyli wychodzi ~7,11 wyświetleń na osobę i nastąpiło to po dodaniu lekcji z kursu Qt o slotach.

Zdaje się, że rekordową ilość gości blog przeżył wczoraj: 106 osób przy 505 wyświetleniach, co daje ~3,88 wyświetleń na osobę.

Marzec także w znaczący sposób wybił się pod kątem wyświetleń pobił rekord wyświetleń w ciągu miesiąca o 2 717 wyświetleń, a w samym marcu blog został wyświetlony 12 411 razy, naprawdę spora liczba jeżeli weźmiemy pod uwagę że od początku jego istnienia na tym hostingu został wyświetlony 55 654 razy!

 

Plany na nowy miesiąc


Nie ukrywam, że mam już jakieś plany na to co pojawi się w kwietniu.

Pamiętacie mój pomysł jeszcze sprzed kilku miesięcy aby niektóre rzeczy pojawiły się w formie filmów na YT? No cóż to jeszcze nie w tym miesiącu, ale pojawił się inny dość podobny pomysł. Mianowicie pisanie kodu podczas live.

Watch live video from shedovas on www.twitch.tv

Jakby takie coś wyglądało? Cóż, formy dokładnej jeszcze nie wymyśliłem, ale ogólny zamysł jest taki aby podczas live’a pisać kod, który będzie wykorzystany w „normalnych” poradnikach (tekstowych). Myślę, że fajnie by było zobaczyć jak taki kod powstaje na żywo, na jakie problemy można napotkać. Oczywiście odpowiadałbym na Wasze pytania, a jeżeli by znalazły się chętne osoby to mógłbym nieco poopowiadać o kodzie podczas jego pisania (coś jak sesje unity live trainings). Prawdopodobnie na pierwszy ogień pójdzie napisanie jakiegoś kodu przy użyciu Qt, a później pobawimy się pisaniem gry RPG na live (przypominam raz jeszcze: na live będzie głównie pisanie kodu, główne objaśnianie kodu będzie w formie tekstowej).

Pierwsze streamy (pojawią się prawdopodobnie w okolicach 12 kwietnia) z Qt i Pisania gry RPG zostaną zapowiedziane na blogu kilka dni wcześniej, jednak kolejne odcinki będą mniej zapowiadane (np 1-2h przed) i takie zapowiedzi będą pojawiały się na Twitterze.

Odchodząc od tematu streamów, to mam nadzieję że uda mi się znaleźć czas na artykuł o transformacji Fouriera w celu wykorzystania jej do wizualizacji dźwięków. Sam temat jet moim zdaniem dość ciekawy i spróbujemy tradycyjnie odejść od schematów i wizualizować muzykę w nieco inny sposób. Czy nam się to uda, zobaczymy.

To tyle ode mnie, jak zwykle zapraszam do systemu komentarzy w celu podzielenia się swoją opinię (np. o live’ach), przypominam o IRC‚u i Twitterze, na który wrzucam zapowiedzi kolejnych wpisów.

Dzięki za kolejny miesiąc, i jak zawsze…

Code ON!