Podsumowanie miesiąca #8

Kilka słów o sierpniu i planach na przyszłość.

Sierpień na blogu minął wyjątkowo spokojnie, w dość znaczący sposób spadła intensywność pojawiających się wpisów i tak najprawdopodobniej zostanie, co dziwne trzyma dobrą passę.

SFML

Kursy z tej biblioteki są na moim blogu najczęściej przeglądane, jednakże w większości pochodzą jeszcze z SFML 2.0 (99% materiałów jest wciąż kompatybilna z wersjami 2.x.x), dlatego w razie znalezienia rzeczy, które są już nieaktualne z najnowszym standardem tej biblioteki to proszę o informację pod odpowiednim wpisem.

 

Kurs RPG

Osoby oczekujące na kontynuację kursu Piszemy grę RPG nieco zmartwię, ponieważ ta seria poradników została wstrzymana już oficjalnie, a pewnie niektórzy z Was wiedzą co się dzieje z oficjalnie wstrzymanymi seriami u mnie na blogu (dla niewtajemniczonych, wznowienie prac ma małe prawdopodobieństwo).

Jednakże myślę, że materiał, który miał się pojawić w tym kursie pojawi się w mniej spójnej formie, tzn kurs przekształci się z formy „piszemy grę od 0 do samego końca”, w nieco luźniejsze wpisy nieco mniej połączone ze sobą, co oznacza że samo przekopiowanie kodu z kolejnych części kursu nie spowoduje, że całość się uruchomi, a będzie wymagała nieco własnej inicjatywy. Myślę, że w ten sposób kurs otworzy się na więcej możliwości, a nie tylko i wyłącznie na ten konkretny pisany przeze mnie projekt.

 

Nowa forma poradników: howTo

Jak część stałych czytelników tego bloga wie, to marzy mi się tworzenie poradników w wersji wideo i dlatego w końcu postanowiłem pójść w tym kierunku.

Zdaję sobie sprawę, że wpisy blogowe podobnie jak poradniki w formie wideo mają swoje wady i zalety dlatego postanowiłem nieco wymieszać te 2 formy, dlatego też poradniki (na pewno nie wszystkie), będą wyglądały następująco:

 • na blogu będzie pojawiało się ogólne przedstawienie idei i wyjaśnienie zagadnienia + odnośniki do kodu z materiału wideo;
 • na moim będzie pojawiała się implementacja danego zagadnienia w wybranym języku programowania wraz z krótkim wyjaśnieniem tego co dzieje się na ekranie.

 

Inne ogłoszenia

Dzisiaj blog przeżył małe problemy techniczne, ale na szczęście wszystko wróciło już do normy.

Z innych wiadomości to możecie się spodziewać większej ilości artykułów, możliwe że polecających też ciekawe książki, czy inne materiały o programowaniu.

Dla zainteresowanych wsparciem mojej twórczości, to w panelu po lewej (pomiędzy popularnymi wpisami, a kategoriami) jest „przycisk” dotacji. Tak samo jak komentarze (a nawet nieco bardziej), ta forma wsparcia daje mi wyraźny feedback o tym co chcielibyście przeczytać oraz czy ogólnie to co robię ma jakichś odbiorców etc (raczej nie muszę Wam tłumaczyć).

Wkrótce pojawi się krótki regulamin dotyczący komentarzy, bo niestety już robi się powoli spam, przez co zdarza mi się odpowiadać kilka razy na ten sam komentarz.

To tyle ode mnie, dzięki za kolejnych miesiąc i miłego ostatniego miesiąca wakacji (lub pierwszego miesiąca roku szkolnego).

Code ON!


 • Adam Pajkert

  Z tym SPAMem to pojechałeś… Ludzie pytają o to samo nie przez brak zasad, tylko przez brak porządnego FAQ. Obecna podstrona jest ciężka do znalezienia, a jeśli ktoś już ją znajdzie, nie dowie się nic ciekawego… Nie mówiąc że pierwszy punkt to takie masło maślane :D I tyle, pomyśl o wyciągnięciu FAQ na główny pasek, lub nawet do osobnego przycisku tak samo jak z Donate’ami, i proszę napisz je na nowo. Na 100% zmniejszy się ilość powtarzanych pytań, jeśli FAQ będzie aktualizowane :) Ale się rozpisałem……. no nic :D Pozdrawiam! :)

  • Z tym SPAMem chodzi mi o to, że zdarzają się pytania dotyczące czegoś o czym w ogóle dany post nie jest, albo lepiej: odpowiedź jest zawarta w poście i to dość wyraźnie napisana, pomijając już fakt że zdarzyło mi się odpowiadać 2 razy na identyczne pytanie pod tym samym postem.
   FAQ dotyczy raczej rzeczy dość ogólnych, stąd nie pojawią się w nim pytania dotyczące konkretnych artykułów, ale zgodnie z twoją radą napiszę je jeszcze raz od nowa

   • Adam Pajkert

    Mówisz że odpowiedź jest zawarta w poście, ale czasami nie jest dość jasno zaznaczona lub zlewa się z wszystkim innym. Ciekawym przykładem jest ten post – Patrz „Inne ogłoszenia”, ni to wypunktowane, ni to pogrubione, zlewa się… Może tu tkwi problem? ( tylko ci doradzam, nie chce żebyś pomyślał że jestem głupim marudą albo haterem, wiesz o co chodzi ;) ) Pozdrawiam ;)

    • Tak, wiem o tym wypunkowaniu, muszę w końcu zabrać się za poprawienie tego w css’ie, akurat mój przykład dotyczył tego że pozycja myszy jest źle liczona gdy nie podamy jako argumentu okna, względem którego ma być liczona (w SFML), a to jest napisane zaraz po użyciu tego w kodzie zwykłym tekstem, po prostu to wynika z tego jak się czyta poradniki tego typu: wybiera się te fragmenty, które mogą się przydać we własnym projekcie, resztę się ignoruje.

     • Adam Pajkert

      Chodziło mi właśnie o brak wypunktowania ostatniej części tego news’a. Następnym razem podeślę ci screeny o co mi chodzi, bo mam ogromny problem z przekazaniem komuś o co mi chodzi :) Pozdrawiam