Pytania do was

Czyli coś przeciwnego niż zazwyczaj.

To jest dość nietypowy wpis bo zazwyczaj pojawiają się newsy co miesiąc jednak chciałbym się dowiedzieć od Was paru rzeczy.

Obecna zawartość bloga jest dość mocno skupiona na (nie ukrywajmy) pisaniu gier (w SFML) i tutaj liczę na was odzew jak podobałoby Wam się kilka pomysłów.

 • coś w rodzaju „Piszemy grę RPG”; temat jest dość ciekawy bo tam napisalibyśmy sobie prostą grę RPG, gdzie skupilibyśmy się na napisaniu: systemu NPC (jakie zadania dają, sklepy, etc), questów, prostego ekwipunku, AI przeciwników;
 • podstawy Unity3D, czyli też coś w stylu „Piszemy grę w Unity”, genre gry jeszcze nie znany ale na 100% nie będzie to gra 3D (2D lub 2.5D);
 • któryś (żaden/jeden z nich/oba) mógłby być w formie wideo, którą obiecywałem jeszcze w sierpniu (coś jak to).
 • dalszy rozwój wątku SFML na tym bogu;
 • hmm, nie ma to jak zadać pytania w formie wypunktowanych pomsyłów :P

Co do obecnie prowadzonych kursów to do Thora nie mam w ogóle weny (narazie), kurs QT powoli się pisze, w dodatku zacząłem prace nad projektem Arduino więc zobaczymy jak często będą pojawiały się wpisy.

Ach i dajcie jeszcze znać czy chcielibyście pomysł z pierwszej kropki w formie SFML, czy Unity (no i + wideo/tekstowa).

Odpowiedzi zostawcie w komentarzach pod tym wpisem, tak samo ewentualne sugestie.

@UPDATE:

W sumie jak podobałaby się Wam koncepcja jakiegoś forum na stronie? Pytam bo część pytań kierowanych do mnie w mailach się powtarza i wtedy na takim forum byłyby już gotowe rozwiązania.


 • Lukas

  Tak się składa, że właśnie zakładam powoli bloga o Arduino więc moglibyśmy czasem połączyć siły :) (co prawda jestem początkujący, ale najlepiej się nauczyć ucząc innych, bardzo dobra metoda, polecam ;p) A co do pytań:

  Pierwsza kropka jestem jak najbardziej za :)
  Druga: Nic nie stoi na przeszkodzie jeżeli masz chęci ;)
  Trzy: Do Unity forma wideo byłaby wskazana ;)
  Cztery: Od czasu do czasu możesz coś napisać, są pewnie ludzie którzy tu dla sfmla siedzą (bez bicia też na początku tylko sfml tu ogarniałem :P)
  Piąta: Tak.

  A co do Update: Może być forum albo możesz zrobić „często zadawane pytania” ;)

  • „najlepiej się nauczyć ucząc innych” czyli jak powstaje większość poradników na tym blogu, jak tego bloga utworzysz daj znać, a co do często zadawanych pytań to jest FAQ, tylko rozwiązania problemów są nieco dłuższe niż 2-3 zdania

   • Lukas

    No właśnie by już był tylko wybrałem taką firmę hostingową co już tydzień przelew idzie :/ Dam znać ;)

   • Lukas

    Już działa: http://lukaszkirylak.pl/ ;)

    • Widzę, że nazywanie bloga od imienia i nazwiska stało się modne :P

     • Lukas

      oj tam, oj tam XD Nikt nie zauważy inspiracji :P

 • Wollier

  „Piszemy grę RPG” można połączyć z rozwijaniem SFML.Co do Unity, to można znaleźć fajny blog/tutorial po polsku. Na twoim miejscu, skupił bym się na Qt i SFML. Tutoriali o Qt i SFML jest po polsku jak na lekarstwo, a jeżeli już są to na starą wersję lub niedokończone. Może zamiast forum zrobić Q&A jak na warsztat.gd ?

  • Problemem dużym jest to że mam okropnego lenia jeżeli chodzi o SFML i w jego przypadku musiałbym poświęcić nieco więcej czasu niż Unity, ale w sumie jest to bardziej adekwatne bo w SFML jak się coś zrozumie to z racji że jest to budowane zupełnie od 0 to łatwo tą wiedzę przenieść na Unity, czy inny silnik (ale to dopiero po sesji jak już), a co do Q&A to może to być całkiem fajny pomysł. Unity na pewno się pojawi z racji, że sam się rozwijam w tym kierunku, ale to dopiero po zakończeniu obecnie tajnego projektu gry ;)