#Piszemy gre w SFML’u – Lekcja 1

Witam w pierwszej lekcji, w której zajmiemy się ogólną koncepcją gry, jak będzie wyglądał mniej więcej schemat gry oraz napiszemy proste menu.

!UWAGA! Kurs leży w kategorii ‚Obsolete’ co oznacza, że może być nieaktualny, zawierać błędy i nie polecam z niego korzystać. [INFO]

Kod z tej i kolejnych lekcji znajdziesz na samym dole poszczególnych wpisów, w razie błędów, problemów czy pytań zostaw komentarz, a wtedy na pewno odpowiem.

Założenia

  • nasza gra będzie grą 2D z widokiem top down,
  • gra będzie survivalem, naszym celem będzie przetrwanie jak najdłużej,
  • wsparcie sterowania padem,
  • sterowanie będzie się odbywało za pomocą klawiatury i myszki lub za pomocą pada,
  • warto aby gra miała jakiś tytuł, dlatego zamiast myśleć długo nad nazwą skorzystałem z Video Game Name Generator, nazwa naszej gry to: Mechanized Techno Explorer.

Powyższe wymagania spełnimy w trakcie tutoriala, a także dojdą nowe które będziemy uzupełniać na bieżąco. Skoro mamy założenia to jak będzie prezentowała się struktura klas?

Jak widać jest to dopiero sam początek, teraz opisze co która klasa będzie robić: na początku funkcja main() uruchomi klasę Game, która będzie odpowiadała za działanie gry (np wyświetlanie menu, uruchomienie właściwej gry, etc).

Engine zajmie się wyświetleniem obiektów na scenie oraz sprawdzi czy nie zachodzi kolizja.

Zaczynamy kodzić!


Ja korzystam z Visual Studio 2010, a więc tworzę nowy projekt oraz ustawiam projekt tak aby dział na nim SFML zgodnie z instrukcjami na stronie autorów (instrukcje w języku polskim dla: Visual Studio / CodeBlocks).

Czas na pierwsze linie kodu:

Skoro mamy już funkcję główną to czas na klasę Game, która będzie zarządzała naszą grą, na początku czas na deklaracje (zaraz wszystko wyjaśnię co będzie do czego służyło)

Na początek zajmijmy się analizą enum GameState , jest to jak sama nazwa wskazuje lista wyliczeniowa statusu gry, będzie nam służyła do określenia tego, czy okno gry ma pokazywać teraz menu, grę, itp.

Font font przechowuje dla nas czcionkę.

Pierwszą „funkcją” będzie konstruktor. To co robi widać na pierwszy rzut oka: ustawia status gry na koniec gry, ładuje czcionkę jeśli jej nie znajdzie to wyrzuca komunikat o błędzie oraz zwraca nic kończąc tym samym grę. Jeśli wszystko się powiedzie ustawia status gry na MENU.

void runGame()  to metoda, którą już znamy z funkcji main() gdzie jej użyliśmy do uruchomienia naszej gry, wygląda ona tak:

Jak widać kod jest prosty, jest to to pętla która wykonuje się dopóki status gry nie zostanie ustawiony na END, w zależności od wcześniejszego wyboru użytkownika uruchamia odpowiednią funkcję.

Następną i zarazem ostatnią metodą jest void menu(), która uruchamia i wyświetla menu, przyjrzyjmy jej się nieco bliżej:

Na początku nadajemy nagłówek naszej grze po czym ustawiamy go na środku ekranu korzystając z prostej zależności:

(szerokość_ekranu / 2) – (szerokość_napisu / 2)

To samo robimy z napisami „Menu” oraz „Exit”, przy czym zostawiliśmy sobie zmienną dzięki której jeśli będziemy chcieli będziemy mogli łatwo dorobić kolejny napis (tak chodzi mi tutaj o const int ile ).

Dalej widzimy pętle która sprawia że menu się wyświetla, dopóki użytkownik chce być w menu.

W naszej pętli tworzymy obiekt Vector2f mouse, który pokazuje nam aktualną pozycję myszy na ekranie, jest to wygodniejsze niż pisanie za każdym razem Mouse::getPosition(), mimo że getPosition() zwraca nam pozycje jako Vector2i, my skorzystamy z Vectora2f, ponieważ większość metod z niego korzysta.

Mouse::getPosition() ma jeszcze opcjonalny argument jakim jest okno, względem którego będzie liczona pozycja myszy, tzn w przypadku pełnego ekranu możemy zostawić to pole puste bo pozycja myszy będzie liczona względem pulpitu, lecz jeśli będziemy chcieli napisać grę w oknie to aby wszystko działało poprawnie musimy dodać jako argument nasze okno, czyli Mouse::getPosition(okno).

Kod poniżej sprawia że gdy najeżdżamy kursorem nad napis to podświetla on się na inny kolor.

Screen poniżej przedstawia nasze dzieło w pełnej okazałości

Kod z tej lekcji:
>>POBIERZ<< | >>GitHub<<