#Piszemy gre w SFML’u – Lekcja 3

W tej lekcji dowiesz się w jaki sposób można przystosować swoją grę do wczytywania różnych poziomów z pliku.

!UWAGA! Kurs leży w kategorii ‚Obsolete’ co oznacza, że może być nieaktualny, zawierać błędy i nie polecam z niego korzystać. [INFO]

Kod z poprzedniej lekcji

W tym poradniku skorzystam ponownie z gotowych tekstur stworzonych przez riidom, a konkretnie z pliku prev_all.png (link), które umieściłem w folderze data/images/tiles.png.

tiles.png

Na początku zmieńmy rozmiar tych kafli w dowolnym programie graficznym na 120 x 80 pikseli dzięki czemu nie będziemy się bawili w dopasowywanie wielkości kafli w grze. W ten sposób otrzymamy poziom o wymiarach 32 x 18 kafli (1280/40, 720/40 gdzie 40 to wymiary kafla).

Skoro posiadamy już wstępnie materiały do naszej gry to czas stworzyć nową klasę: Level, która będzie się zajmowała wczytywaniem poziomów z pliku. Poziomy będą zwykłymi plikami tekstowymi, ale za to z własnym rozszerzeniem: „.level”.

Przeanalizujmy to co już mamy w samym pliku nagłówkowym. Tak jak widzimy możemy wczytać już poziom bezpośrednio z konstruktora i to tyle jeżeli chodzi o samo wczytywanie poziomu na tym etapie.

Dalej widzimy coś co nazwałem „podklasami”, które w rzeczywistości to nic innego jak enum, który informuje nas o rodzaju tekstury. To co już widzimy to wczytamy jedynie 2 tekstury (NONE to pole puste): kamień oraz ziemię.

Tile, czyli nasz kafel przechowuje informację o typie kafla, który ma zostać narysowany oraz to czy jest ścianą (czy można przez niego przejść).

Ostatnią sekcją są „zmienne”, które przechowują stały rozmiar mapy podany w kaflach oraz wymiary kafelków. Polecam zapisywać sobie takie rzeczy jako zmienne, ponieważ później gdy będziemy chcieli zmienić kafle i ich rozmiar to przyjdzie nam zmienić wymiary jedynie w paru miejscach, a nie całym kodzie.

Oczywiście jest jeszcze tablica, która reprezentuje nasz poziom w grze, jest to zwykła tablica o wymiarach poziomu.

Poziom zapisany w pliku będzie wyglądał tak jak poniżej, oto przykładowa mapa (data/levels/map.level):

Możesz powiedzieć, że to nic nie znacząca masa zer, jedynek i dwójek. Każda z tych cyfr oznacza pojedynczy kafel, a ich cyfra to reprezentacja  enum FieldType (pamiętasz, że enum jest numerowany od 0 i u nas NULL = 0, STONE  = 1, DIRT = 2). Jeżeli chcesz możesz dodać do pliku wymiary poziomu, jeżeli chcesz je zrobić zmienne.

Czas na wczytanie poziomu:

Proponuje samotnie przeanalizować w jaki sposób działa wczytywanie poziomu, mówiąc szczerze nie powinno tutaj nic sprawić problemu. Jedyne co może zastanowić to fakt, że na początku w tablicy mamy pozycję Y, a nie X. Jest to nie bez powodu, a to dlatego, że podczas wczytywania poziomu poruszamy się po pliku fragmentami idąc z lewej strony do prawej, a nie z góry do dołu.

Najwyższy czas wyświetlić nasz poziom w klasie Engine. Ale wcześniej czas przygotować sobie kilka nowych typów:

Tworzymy sobie obiekt klasy Level, będzie on nam przetrzymywał nasze dane poziomu, nowością mamy także tablicę przechowujące tekstury poszczególnych kafelków oraz tablica ze sprite’ami.

Zaszły także zmiany w konstruktorze:

W konstruktorze wczytujemy poziom, tekstury i ustawiamy kafelki na odpowiednich pozycjach

Ostatnią zmianą jest narysowanie poziomu, robimy to w metodzie runEngine().

Jak widzimy doszła podwójna pętla, która wyświetla nasze kafelki, warto zaznaczyć że kolejność w jakiej wyświetlamy mapę i kafelki jest ważna, jest to związane ściśle z kolejnością wykonywania instrukcji w c++, kompilator odbiera to w ten sposób: wyczyść pozostałe piksele z poprzedniej klatki, narysuj tło (poziom), później gracza (o tym była mowa w Kursie Podstawowym SFML)

W tej lekcji nauczyliśmy się wczytywać poziomy o stałej i niezmiennych wymiarach, jeżeli chcesz wiedzieć jak wczytać rozmiar poziomu z pliku i jak zrobić odpowiednio dużą tablicę do tego poziomu to zapraszam tutaj.

Jednak przy dużych poziomach trzeba odpowiednio zapanować nad ilością rysowanych kafelków (aby niepotrzebnie wyświetlać np 100 kafelków, które jest poza widoczną częścią gry) o tym przeczytasz w tym wpisie.

 

Kod źródłowy:

>>Pobierz<< | >>GitHub<<