Instalacja biblioteki FFTW

FFTW to biblioteka zawierająca implementację Szybkiej Transformacji Fouriera (Fast Fourier Transform), a w tym wpisie jak należy poprawnie ją zaimportować do projektu.

Chciałbym także zaznaczyć, że ten wpis nie jest początkiem nowej serii z tej biblioteki, jest to raczej krótka instrukcja w stylu „how to” (pewnie głównie dla mnie).

FFTW możecie pobrać TUTAJ, gdzie musicie wybrać wasz ulubiony system operacyjny (w moim przypadku Windows), gdzie mamy do wyboru dwie wersje systemu: 32 i 64bit. Wersja 32 bitowa okaże się bardziej uniwersalna, bo pozwoli nam buildować programy także na 32 bitowe systemy, a nie tylko 64.

Po pobraniu i wypakowaniu w wybrane przez nas miejsce zaczyna się główny problem, mianowicie nie ma plików .lib czego Visual Studio nie toleruje i musimy je sobie stworzyć.

Do tego celu musimy uruchomić konsolę od Visuala: „Visual Studio &Command Prompt”, najłatwiej się do niej dostać przez Visuala, z paska narzędzi wybieramy TOOLS->External Tools, powinno nam się teraz okienko gdzie wybieramy Visual Studio &Command Prompt i klikamy „Ok”.

instrukcja

Teraz w menu TOOLS powinno nam się pokazać na pasku Visual Studio &Command Prompt, na które klikamy.

W efekcie powinna nam się pojawić konsola, za pomocą której musimy dojść do folderu gdzie wypakowaliśmy naszą bibliotekę i uruchamiamy kolejne linie:

link -lib /def:libfftw3-3.def /out:libfftw3-3.lib
link -lib /def:libfftw3f-3.def /out:libfftw3f-3.lib
link -lib /def:libfftw3l-3.def /out:libfftw3l-3.lib

Jako efekt powinniśmy otrzymać 3 pliki:

libfftw3-3.lib

libfftw3f-3.lib

libfftw3l-3.lib

konsola

Kolejnym krokiem jest zaimportowanie tej biblioteki do stworzonego przez nas projektu, co wygląda już podobnie jak instalacja SFML. Tzn. wykonujemy kroki dla zaimportowania plików lib.

To już tyle, w razie kłopotów, czy po prostu chęci wyrażenia swojej opinii zapraszam do komentarzy.

Code ON!