Linux Mint i niedziałający Ethernet na Lenovo y580

Rozwiązanie tego przykrego problemu, może komuś się przyda.

Tło fabularne


Jeżeli interesuje cię tylko rozwiązanie problemu to przejdź do paragrafu Opis i Rozwiązanie Problemu, tutaj chcę sobie nieco ponarzekać ;)

Swojego laptopa Lenovo Y580 (w wersji „bogatszej”) posiadam już od dłuższego czasu i bardzo go sobie chwalę, z wyjątkiem momentów gdy coś nie działa tak jak powinno od samego początku, a dzieje się to najczęściej na Linuxie (mały wniosek ode mnie: Lenovo posiada strasznie strasznie słabe wsparcie dla systemów opartych o Linuxa: większość problemów na Micie które napotkałem wiązały się wyłącznie z rodziną produktów Lenovo Ideapad).

Od jakiegoś czasu borykałem się z wadliwym połączeniem z Internetem przez Ethernet (dokładne objawy w następnym paragrafie). Początkowo próbowałem rozwiązać problem, jednak po przekopaniu dziesiątek linków darowałem sobie, bo połączenie przez WiFi działało: co prawda miałem słabsze jakościowo połączenie, ale da się żyć.

Dzisiaj chciałem połączyć się z Internetem przez swoją ukochaną [Alfę] (normalnie mi nie służy do surfowania po sieci) i okazało się że ma ten sam problem co w przypadku połączenia przez kabel: mimo „połączenia” to 5-10 sekundowym działaniu internetu zaczynają występować problemy z połączeniem… Ehh, tego było za wiele. Żeby moja Alfa nie mogła się połączyć z Internetem! Postanowiłem się przemóc: poszukać rozwiązania jeszcze raz i jeżeli zajdzie potrzeba to byłem gotowy zajrzeć nawet na drugą stronę wyszukiwania Google’a (tak, skończyły się żarty).

motherofgod_zpse0d4636a

Po wielu nieudanych próbach, znalezieniu setek potencjalnych rozwiązać (tutaj nie przesadzam) w końcu: udało się. Wszystko działa jak powinno. Nareszcie.

 

Opis i Rozwiązanie problemu


Opis problemu

Problem polegał na niedziałającym połączeniu z Internetem przez Ethernet (początkowo miałem konfigurację Dual Boot: Windows10, Linux Mint; wszystko działało poprawnie na Windowsie 10, lecz nie na Linuxie).

Samo połączenie istniało przez kilkanaście sekund (co potwierdza ifconfig, który pokazał że udało się wymienić ~740kb danych), po czym wszelkie żądania przestały być obsługiwane. Samo połączenie obsługuje standardowo dołączony sterownik alx.

 

Rozwiązanie

Należy wejść w „Network Connections” („Połączenia Sieciowe”) poprzez wybranie dostępnych połączeń sieciowych z panelu -> Edit (Edytuj), następnie należy wybrać przewodowe połączenie (u mnie: „Wired connection 1”), po czym kliknąć „Edit…” („Edytuj…”).

netork connections

Następnie w zakładce „Ethernet” zmieniamy wartość MTU z Automatic na 8192. Teraz wystarczy zrestartować połączenie i cieszyć się działającym Internetem.

Code ON!