howTo :: Generator Labiryntów

Witam Was w kolejnym poradniku z serii howTo, w którym zajmiemy się generowaniem losowych labiryntów, o wcześniej podanych wymiarach i co jeszcze warto zaznaczyć: będą to labirynty doskonałe (zaraz sobie wyjaśnimy o co dokładnie chodzi).

Seria howTo zazwyczaj składa się z dwóch części: teoretycznej, w której przedstawiam ogólną ideę omawianego zagadnienia oraz część praktyczną w formie wideo (film znajduje się pod tym wpisem, jednak do jego zrozumienia jest wymagana znajomość przedstawionego w wpisie materiału).

 

Labirynt doskonały


Najprościej mówiąc: jest to taki labirynt, w którym możliwe jest dojście do każdego pola, tzn nie ma komórek, które są niedostępne dla gracza przez zablokowaną ścianę.

Najlepiej to ilustruje poniższy obrazek, po lewej widzimy labirynt, w którym do części labiryntu nie prowadzi żadna ścieżka, po prawej: labirynt doskonały (do każdej komórki labiryntu prowadzi jakaś droga).

perfect-maze

 

Algorytm


Nasz algorytm do generowania labiryntu jest oparty o algorytm DFS (Depth First Search) i jego złożoność pamięciowa to O(n), jednak gdy się nieco pokombinuje można zejść do O(n/4).

Całą procedurę rozpoczynamy od utworzenia siatki komórek (każda komórka jest otoczona przez 4 ściany).

empty-grid

Dalej pracujemy wg algorytmu:

  1. Wybieramy losowo pozycję startową i ustawiamy ją jako komórkę bieżącą..
  2. Badamy sąsiednie komórki i zapisujemy do listy tylko te, które posiadają 4 ściany (czyli są nieodwiedzone).
  3. Jeśli lista nie jest pusta, to wybieramy jedną z nich w sposób losowy i usuwamy ścianę pomiędzy wylosowaną komórką, a tą którą obecnie się zajmujemy. Następnie przechodzimy do wylosowanej komórki (staje się ona bieżącą komórką).
  4. Jeżeli wszystkie komórki sąsiadujące z bieżącą komórką zostały odwiedzone, to cofamy się o komórkę i ustawiamy ją jako bieżącą.
  5. Należy powtarzać kroki 2-4, aż do momentu odwiedzenia wszystkich komórek.

 

Struktury


Przykładowa struktura do zastosowania w implementacji algorytmu.

 

Implementacja algorytmu


Zobacz kod na GitHub

Code ON!