[Kurs Qt] Wstęp i spis treści

Wstęp


Witam was we wstępie do kursu pisania UI w Qt Project, gdzie będziemy eksplorowali zawartość tej biblioteki poprzez pisanie (w miarę) ciekawych i użytecznych programów.

Dla niewtajemniczonych Qt (czyt.: „cute”) jest frameworkiem, który pozwala nam w szybki sposób napisać aplikację okienkową bez potrzeby pisania wielu linii kodu. Aplikacje piszemy za pomocą c++ lub QML. Wielkim plusem Qt jest fakt, że możemy wypuszczać aplikacje na wiele platform (w tym także mobilne).

W tym kursie wymagam przynajmniej podstawowej znajomości programowania obiektowego, ponieważ na niej opiera się Qt. Osobiście polecam pobrać i zainstalować Qt Creator, który ma już wbudowany edytor kodu, a także pozwala w dość przyjemny sposób projektować naszą aplikację metodą wybrania elementu i rozmieszczenia go za pomocą myszki bez potrzeby pisania kodu opisującego np. geometrię danego obiektu.

Kilka potencjalnie przydatnych informacji:

Kilka uwag odnośnie tego kursu:

 • kurs powstał w trakcie kilku aktualizacji Qt i Qt Creatora,
 • w pierwszej wersji kursu lekcje były pisane w innej kolejności, stąd może się zdarzyć niespójność w lekcjach, które proszę do mnie zgłosić,
 • oficjalnie zakończyłem prace nad tym kursem, nieoficjalnie lubię do niego wracać i dodawać nowe materiały (to było dawno i już nieprawda).

 

Spis treści


Podczas poruszania się po tym kursie nie trzeba się sugerować przedstawioną przeze mnie kolejnością wpisów (chociaż polecam), całość postanowiłem podzielić na kilka modułów ułatwiających nieco nawigację.

Dla początkujących (must know)

 1. Instalacja i pierwszy program
 2. Instalacja na Linuksie (zalecam przeczytać też artykuł wyżej)
 3. Własne sygnały i sloty
 4. Licencje

 

Dla średnio-zaawansowanych

 1. Pierwszy „większy” program – operacje na plikach i tekście
 2. System tray
 3. Komunikacja ze stronami www
 4. Procesy
 5. Multimedia
 6. Bazy danych

 

Android

Dla Androida jest przeznaczona [oddzielna seria poradników].

 

Komunikacja przez port szeregowy

 1. Obsługa portów szeregowych
 2. Asynchroniczna komunikacja portów