Piszemy RPGo-Platformówkę (1) – Nauka chodzenia

W dzisiejszej części zajmiemy się jedną z bardziej kluczowych kwestii w grach platformowych, a mianowicie chodzeniem :)

Hej, już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że projekt już leży na repo, omawiany kod w tym wpisie dotyczy wersji z commit’a [ba6e8d7 – Nauka chodzenia]. W dalszej części wpisu zajmiemy się aspektami teoretycznymi wraz z ich implementacją w praktyce. Zapraszam do lektury.

 

Krok, po kroku… (babysteps)


Zacznijmy od tematu dzisiejszego wpisu, a więc chodzenia, czy też zmiany położenia. Mi osobiście ciężko jest sobie wyobrazić gry platformowej bez możliwości poruszania, jednocześnie z tą definicją kojarzy mi się przynajmniej kilka możliwych sposobów poruszania: przy użyciu myszy, klawiatury, pada, teraz dochodzi nam jeszcze VR.

Implementacja każdego z wymienionych systemów zupełnie osobno wydaje się zupełnie bez sensu i niepotrzebnym powtórzeniem tej samej pracy: po wciśnięciu przycisku „strzałki w lewo” na klawiaturze i przemieszczenie gałki na padzie „w lewo” powinno spowodować, że postać gracza poruszy się w identyczny* sposób w lewo, tzn większość mechaniki poruszania jest identyczna dla obu przycisków, zmienia się jedynie urządzenie z którego korzystamy.

* sterowanie może się różnić tym, że na klawiaturze nie jesteśmy w stanie kontrolować stopnia nacisku, tzn albo klawisz jest wciśnięty albo nie; na padzie możemy zbadać stopień nachylenia gałki, a więc mocno odchylona gałka może wpływać na np prędkość poruszania w lewo

Jesteśmy w stanie też zauważyć pewne podobieństwo pomiędzy graczem i wrogiem: obaj mają pewny zestaw umiejętności, uzbrojenia, różny poziom życia, siły, itd. Tak na dobrą sprawę różnią się tylko jednym elementem: wróg jest sterowany przez komputer, a więc przez jakąś „sztuczną inteligencję”, tzw AI.

Mając na uwadze powyższy fakt, to możemy stwierdzić, że Gracz (Player) i Wróg (Enemy), to ogólniej Postać (Character), która może być sterowana przez różne urządzenia: Klawiaturę, Pada, Sztuczną Inteligencję (komputer).

Oczywiście Gracz będzie zawierał cechy, których nie będzie posiadał Wróg i vice versa, ale na tym poziomie abstrakcji, który nas dzisiaj interesuje (poruszanie) dalsze różnice są nieistotne i pomijalne.

 

Nauka chodzenia


Skoro mamy już za sobą kilka potencjalnie przydatnych faktów, to warto się zastanowić jak można ujednolicić całość do interfejsu(!) wspólnego dla różnych „urządzeń”.

W tej części darujemy sobie implementację Pada oraz AI. Dzisiaj jedynie uczymy się chodzić, ale pozostawiamy sobie „furtkę” na prostą implementację innych systemów w niedalekiej przyszłości.

Z racji, że piszemy grę platformową (a później RPG), to nasza postać musi:

  • poruszać się w lewo i prawo;
  • skakać.

Może jeszcze oczywiście wykonywać inne rzeczy (wślizgi, podwójne skoki), ale to jest na wpis dotyczący specjalnych umiejętności.

Interfejs ujednolicający urządzenia, powinien udostępniać informacje o:

  • żądaniu poruszania w poziomie: czy postać powinna poruszyć się w lewo/prawo (bo np. została kliknięta strzałka w lewo);
  • żądaniu z informacją o tym, czy postać powinna skoczyć (bo np. została kliknięta spacja);
  • swój typ, bo fajnie mieć dostęp z poziomu kodu do informacji o tym przez co dana postać jest poruszana (np. „Klawiatura”);

Oprócz tego całość powinna być spięta funkcją służącą do obsługi danego urządzenia. Z poziomu kodu może wyglądać to np. tak:

Jeżeli chodzi o implementację tego dla Unity i klawiatury, to sprowadza się to do kodu postaci:

Aby nie zagłębiać się w szczegóły tej dość prostej implementacji, to zwrócę jedynie uwagę na kilka ciekawszych fragmentów:

Ten parametr sprawia, że w przypadku gdy wykryto kliknięcie przycisku skoku, to flaga informująca o tym jest zerowana, tak aby nie trzymała starej wartości z informacją o wciśniętym klawiszu (nie ma możliwości anulowania skoku, więc jest to jedyny sposób jej wyczyszczenia).

W tej funkcji przechwytujemy wciśnięcie klawiszy i ustawiamy wartości odpowiednim parametrom gdy wykryto wciśnięcie.

Warte uwagi jest to, że powyższa implementacja (po lekkich modyfikacjach) jest także implementacją pada, różniłaby się jedynie wartościami m_movdir, wtedy przyjmowałaby liczby z zakresu [-1.0,1.0] (decydowałyby one o stopniu odchylenia gałki na padzie), a nie jak obecnie {-1, 0, 1}.

 

Stawiamy pierwsze kroki…


W tym momencie mógłbym zakończyć swój wpis, gdybym nie chciał pokazać że to co napisaliśmy ma sens. Teraz zajmiemy się graczem (Postacią) i podobnie jak w poprzednim przypadku zastanowimy się jak ogólnie może wyglądać Postać (PlayableCharacter).

To co każda postać w naszej grze będzie posiadała, to:

  • swój typ (Gracz, Wróg, NPC);
  • sposób sterowania (AI, klawiaturę);
  • obecnie nieistotne: życie, siłę ataku, masę;
  • modyfikowalną (stałą) prędkość poruszania;
  • siłę (wysokość) wyskoku.

Kod w Unity (w całości) wygląda jak poniżej, później przyjrzymy się jego ciekawszym fragmentom:

Z różnych względów chcemy chcemy mieć dostęp do informacji o używanych przez postać urządzeniach, oraz chcemy znać jej typ:

Zabraniamy jednocześnie używania klasy PlayableCharacter do tworzenia prawdziwych obiektów (na tym etapie da się to obejść), stąd typ postaci NONE.

Prosta obsługa zaimplementowanych systemów, najpierw aktualizujemy informacje o wciśniętych klawiszach, a później wykonujemy odpowiednie akcje. W późniejszych pracach nadpiszemy sobie tą klasę dla nieco innego sterowania dla gracza, wroga, itp. ale w tym momencie nam to wystarczy.

Ta metoda służy do znalezienia kontrolera wybranego z poziomu edytora Unity i podłączenia go do skryptu.

Jeżeli w tym momencie uruchomimy grę w Unity (tzn ustawimy wszystko tak żeby działało), to powinno nam się pojawić coś takiego:

Serdecznie zapraszam do pobrania gotowego projektu z [repozytorium] i do zabawy z nim. Zapraszam także do wersji [binarnej] (póki co tylko Windows), chociaż tutaj można jedynie poruszać się na boki i skakać.

 

Zakończenie


Jeżeli chodzi o „naukę chodzenia” to tyle co chciałem Wam przekazać w tym wpisie, w dalszych częściach zajmiemy się nieco większymi wyzwaniami (bardziej ambitnymi).

Oprócz tego chciałbym Was zachęcić do podzielenia się swoim komentarzem, jeżeli macie jakieś pytania i uwagi to zapraszam do ich dodawania. A jeżeli lubicie być na bieżąco to zapraszam Was na mojego Facebooka i Twittera (linki w menu po prawej stronie).

Do przeczytania w kolejnym wpisie,

Code ON!