Piszemy RPGo-Platformówkę (2) – Zwyciężaj albo giń!

Piszemy mechanizm pozwalający na dynamiczne tworzenie zasad gry (wygranej / przegranej).

Hej Wszystkim! Dzisiaj postanowiłem wziąć na tapetę napisanie mechanizmu, który pozwala na wykrywanie końca gry.

Tradycyjnie dla tej serii chciałbym Was poinformować, że omawiamy kod dostępny pod commit’em: [d9e9c80]. Dodatkowo zachęcam do zajrzenia na opis commit’a, który w skrócie opisuje ideę napisanego kodu. Zbudowana aplikacja dla Windows znajduje się w zakładce [Releases] (na Github).

Bajka (Wprowadzenie)


Jak to w grach bywa, żądzą nimi pewne zasady (zbiór reguł), które mogą zadecydować o tym, że wygraliśmy bądź przegraliśmy, przez co dostaniemy odpowiednią informację o sposobie ukończenia gry.

W najprostszym przypadku gra posiada jedną globalną zasadę, która decyduje o wygranej / przegranej, np. dojście do pewnego miejsca w grze (przejście do następnego poziomu) lub odpowiednio utratę wszystkich punktów zdrowia.

Ekran końca gry (Dark Souls)

Jednakże jak to bywa w życiu, nie wszystko musi być takie proste i do przejścia jednego poziomu może być wymagany inny zbiór reguł (np. niestracenie życia), a w kolejnym inny zestaw zasad (np. obrona punktu przez 10min). Może także dojść do sytuacji gdy reguł jest więcej lub są bardziej skomplikowane (np. zbierz 10 roślin i porozmawiaj z osobą X lub wygraj 10 walk na arenie i porozmawiaj z osobą Y).

UWAGA: Napisanie systemu tego typu może się przydać szczególnie w grze RPG, gdzie relacje z innymi postaciami mogą mieć wpływ na dostępne możliwości ukończenia zadania, np. pomogliśmy wcześniej postaci X i nie musimy zbierać już dla niej roślin.

Napisanie mechanizmu pozwalającego na elastyczne zmienianie zasad pozwala na wprowadzenie w łatwy sposób większej rozmaitości. Możliwe jest także wprowadzenie mini-gier w dość łatwy sposób.

 

Zwyciężaj albo giń!


Skoro wstęp fabularny mamy za sobą to warto przez chwilę się zastanowić co właściwie chcemy osiągnąć.

Chcemy aby system:

  1. posiadał uniwersalny (i dynamiczny) system umożliwiający wprowadzenie zasad prowadzących do wygranej lub/i przegranej;
  2. umożliwiał przypisanie zdarzeń po zajściu danego zdarzenia (np. przejście do ekranu końcowego);
  3. umożliwiał tworzenie własnych (także skomplikowanych) zasad;
  4. udostępniał ujednolicony interfejs;

Małe objaśnienie co do (1), chcemy obsłużyć sytuacje gdy:

  • spełnienie warunku sprawia że gracz wygrywa, jego niespełnienie nie powoduje przegranej (np. dojście do określonego punktu powoduje wygraną, ale nie-dojście do niego nie powoduje przegranej);
  • odwrotnie do sytuacji poprzedniej (np. utrata wszystkich punktów życia gwarantuje przegraną, ale posiadania jakichś punktów życia nie sprawia, że gracz wygrał);
  • (warunek złożony) warunek można spełnić na 2 sposoby: pozytywny (wygrana) i negatywny (przegrana) (np. „zbierz X elementów w Y czasu” – zebranie X elementów przed upływem Y czasu powoduje wygraną, niespełnienie tego warunku przed upływem czasu powoduje przegraną).

Klasa GameOverCondition dla powyżej zadanych warunków prezentuje się następująco (omówienie później):

Omówienie kodu (i idei)

Pierwszym wartym uwagi fragmentem kodu jest linia:

Widzimy tutaj, że nasze warunki mogą znajdować się w 3 stanach:

  1. Nierozstrzygniętym (NONE);
  2. Zakończonym: wygraną (SUCCESS);
  3. Zakończonym: przegraną (FAILURE).

Dzięki temu rozróżnieniu będzie możliwe tworzenie bardziej skomplikowanych zasad ukończenia gry o czym wspominałem już powyżej.

UWAGA! Powyższa implementacja mimo nazywania się GameOverCondition, wcale nie musi się kończyć ekranem końca gry. Warto zauważyć, że może służyć jako system zdarzeń, a ten możemy użyć do skryptowania gry (np. jeżeli gracz wejdzie do miasta i jest zraniony, to NPC zaproponuje mu pomoc).

Nieco dalej widzimy zestawi deklaracji:

Linie 8 i 9 mówią nam o tym czy dany warunek może zwrócić informację o wygranej / przegranej. Jedynym sposobem podniesienia tych flag jest dodanie delegatów Action (

public delegate void Action();

) do odpowiednich obiektów: m_actionOnSuccess / m_actionOnFailure. Dodanie zdarzeń do konkretnych stany końcowe jest możliwe poprzez użycie jednej z poniższych funkcji:

Zdarzenie onUpdate może służyć do wywoływania funkcji po spełnieniu pewnej części zadania (np. zebraniu 2 z 10 przedmiotów), jego implementacja jest opcjonalna, a sama metoda domyślnie nie jest obsługiwana.

Funkcja CheckConditions() wymusza sprawdzenie warunków końca gry oraz uruchamia odpowiednie zdarzenia po ich zajściu.

Na nieco większą uwagę zasługuje poniższa funkcja:

Widzimy tutaj, że zanim nastąpi sprawdzenie warunków końca gry, to najpierw weryfikujemy czy flagi canBeSucceed / canBeFailed są podniesione. Konsekwencje ich niepodniesienia były opisane wyżej (Condition nie jest w stanie zwrócić danej wartości).

Możemy też zauważyć, że powyższa implementacja jest „przyjazna” graczowi, a to dlatego, że w razie gdyby zaszła sytuacja gdy spełnione są zasady dla wygranej i przegranej to wzięte pod uwagę zostaną wyłącznie warunki wygranej (można to łatwo zmienić odwracając kolejność wykonania if’ów).

Oprócz tego mamy 2 abstrakcyjne metody, które posiadają zbiór reguł decydujący o wygranej, bądź przegranej.

Oprócz tych metod musimy zaimplementować jeszcze jedną:

Służy ona do zwracania bieżącego stanu Warunku w postaci string’a. Jest to mechanizm, który ma za zadanie pomóc w aktualizowaniu GUI.

PoC (przykład użycia)

Osobiście bardzo lubię gdy dany mechanizm jestem w stanie łatwo przetestować na gotowym kodzie, dlatego poniżej przedstawiam Warunek „kończący grę” uruchamiający się w momencie gdy gracz dojdzie do punktu (gorąco zachęcam do samodzielnej analizy).

UWAGA: kompletną grę platformową (wszystkie mechanizmy) połączymy we wpisie „Diabeł tkwi w szczegółach”.

Miejsca warte szczególnej uwagi:

Dodanie metody, która uruchomi się po wykryciu wygranej -> włączenie możliwości wygranej (nasz Warunek nie jest w stanie sprawić, że gracz przegra).

Powyższy listing dodatkowo ilustruje, że warunki nie są wykrywane automatycznie (CheckConditions) – domyślnie trzeba sprawdzić je manualnie. Jest to spowodowane optymalizacją, jeżeli zależy nam na automatycznym wykrywaniu to wystarczy wywołać metodę CheckConditions() w metodzie Update (dla Unity).

Reszta kodu mówi sama za siebie, dlatego zachęcam do samodzielnego przejrzenia kodu :)

Podsumowanie


Dzisiejsza lekcja przedstawiała mechanizm zezwalający na sterowanie zasadami gry. Zachęcam Was do samodzielnych eksperymentów z tą klasą, wspólnie pobawimy się nią (i innymi klasami) w części zatytułowanej „Diabeł tkwi w szczegółach”.

Tymczasem zapraszam Was do systemu komentarzy, gdzie możecie podzielić się ze mną swoją opinią (a także zapraszam Was do innych materiałów dostępnych na blogu).

Do przeczytania w kolejnym wpisie,

Code ON!